دکتر محمد حسین رفیعی فنود
باغ سنگی
منوی سایت

دوران کرونا (23)

حسین رفیعی

واگرایی نیروها؛ قبض و بسط، رجوی ـ بنی‌صدر (3-1)
✅ حدود سه ماه بعد از استعفای دولت موقت، بنی‌صدر در بهمن 1358، رئیس‌جمهور شد. در همان بهمن 1358، در مصاحبه با لوموند گفت: «قبل از وحدت با سازمان مجاهدین خلق، باید مصاحبه‌ای تلویزیونی با مسعود رجوی راجع به اخلاق و استالینیسم داشته باشم.» در جاهای دیگری هم گفته بود که: «[مجاهدین] اسلام را با استالینیسم قاطی کرده‌اند.»
✅ قبلاً گفتیم که آقای بنی‌صدر در سال 1353 در حاشیه کتاب‌های سازمان ـ شناخت و اقتصاد به زبان ساده ـ نوشته بود که نظرات سازمان مارکسیستی است. در کتاب زور علیه عقیده، در سخنرانی در همدان و در اعلامیه‌ای که انتشار داد، نوشته بود که بنیان‌گذاران سازمان مجاهدین خلق با مارکسیسم آشنایی نداشته‌اند، «شناخت» و «اقتصاد به زبان ساده»، مارکسیستی است و آنچه در سال 1354 در سازمان اتفاق افتاد، نتیجه‌ی منطقی این چنین اسلامی می‌باشد که مخصوصاً به «طبقات» معتقد است و به «دیالکتیک».
✅ آقای بنی‌صدر، پس از انتخاب، خلع سلاح نیروهای انقلابی را در حضور مردم مطرح کرد و از مردم، بله گرفت. در اردی‌بهشت 1359، تشکیل جبهه‌ای از مسلمانان را گوشزد کرد و گفت در این جبهه:الف ـ مسلمانان روشنفکرب ـ مسمانان التقاطیج ـ مسلمانان سنتی، باید متحد شوند.
✅ یکی دو هفته پس از انتشار نوار آیت که از حذف بنی‌صدر سخن گفته بود و موضع‌گیری آقای خمینی در جمع دانشجویان در مورد سازمان مجاهدین خلق، بنی‌صدر عقب‌نشینی کرد و با سران جمهوری اسلامی «میثاق وحدت» را امضاء کرد و در روزنامه انقلاب اسلامی وابسته به بنی‌صدر، اعلام شد که در جبهه متحد مسلمانان، مسلمانان التقاطی، نمی‌توانند باشند و باید خارج جبهه تصفیه و سپس وارد جبهه شوند.
✅ می‌دانیم که آیت‌الله طالقانی، در اردی‌بهشت 1358 و با تأیید امام، در مدرسه فیضیه اصل شوراها را اعلام کرد و تأکید داشت که هرچه زودتر، و قبل از تصویب قانون اساسی اجرایی شود، در شورای انقلاب هم این امر تصویب شد که شوراها اجرا شود. ولی بنی‌صدر، پس از انتخاب یک‌بار اعلام کرد که: «شورا پورا مالید» و در 19 شهریور 1359، باز از شوراها دفاع کرد.
✅ می‌دانیم که آیت‌الله طالقانی، در 17 شهریور 1358 در نماز جمعه در بهشت‌زهرا، از عدم اجرای شوراها برآشفت، بغض او ترکید و به عدم اجرای آن، اعتراض کرد.
✅ 4 تیر 1359، آقای خمینی، علناً، در مورد سازمان مجاهدین خلق موضع گرفت و به سخنان احمد خمینی، اعتراض کرد که از سازمان حمایت کرده بود. سازمان روزنامه مجاهد را تعطیل کرد و نیروهایش را صرف تبلیغ و فروش روزنامه انقلاب اسلامی نمود که تیراژ آن را از صدهزار به 320 هزار، رساندند.
✅ سازمان مجاهدین خلق در سال 59 در مراسم 17 شهریور، 19 شهریور، حسینیه ارشاد و دعای عاشورا در سخنرانی‌های بنی‌صدر پروپاگاند راه انداخت در 14 اسفند 1359 در دانشگاه تهران، آن را به اوج رساند. و بعد در نوشته‌هایش گفت که وحدت با بنی‌صدر برای «سائیدن حکومت خمینی» و «گشاد کردن سوراخ‌های حکومت خمینی» بود.
✅ مسعود رجوی د رانتخابات ریاست جمهوری اول، با سخنرانی آیت‌الله خمینی حذف شد، سازمان شرکت در انتخابات را تحریم کرد. آقای بنی‌صدر، به حذف رجوی اعتراض کرده بود ولی سازمان انتخاب او را، قبل از انتخابات «نامشروع» نامید ولی پس از انتخاب او به او تبریک گفت. و حتی نوشت که طرفداران سازمان را از رأی دادن به بنی‌صدر بازنداشته‌اند!
✅ سازمان مجاهدین خلق، در مجاهد شماره 4، 11 بهمن 1358 نوشت و تهدید کرد که: «وای به روزی که تصمیم بگیریم، مشت را با مشت و گلوله را با گلوله پاسخ دهیم. آن وقت خودتان پشیمان خواهید شد.»
✅ آقای قاسملو، دبیرکل حزب دمکرات کردستان، که با جمهوری اسلامی به مرحله تخاصم رسیده بود، در 22 بهمن 1359 در پاریس مصاحبه کرد و در گاردین در 23 بهمن 59، چاپ شد. در آن مصاحبه قاسملو فاش ساخت و گفت:«رهبران کردهای ایران با سازمان مجاهدین خلق جهت تشکیل هسته‌های یک حکومت جایگزین در ایران به توافق رسیده‌اند.» … «همه گروه‌های مخالف، به جز حزب توده و یک شاخه از فدائیان و سلطنت‌طلبان، می‌توانند جزأ این توافق باشند»
✅ قبلاً گفتیم که آقای بنی‌صدر در شورای انقلاب بارها و بیش از هر کس مجاهدین خلق را نکوهش، نقد و غیرقابل اعتماد نامیده بود.

ادامه دارد

امکان نظر دادن وجود ندارد