دکتر محمد حسین رفیعی فنود
باغ سنگی
منوی سایت

حمله به آرامکو

حسین رفیعی

🔴 یک ماه پیش از حمله به تأسیسات نفتی عربستان، مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا (CSIS)، ویدیویی دو و نیم دقیقه‌ای منتتشر کرد که در آن گوینده میگوید: «ایران قدرت قوی تهاجمی و سایبری دارد که میتواند ضربات مهلکی به تأسیسات نفت عربستان وارد کند». در این ویدیو از دو منطقه صنعت نفت عربستان (بقیق یا البقیق و رأسالتنوره) یاد میشود که اولی تأسیسات عظیم شیرین‌سازی نفت خام و دومی پایانه‌های صادراتی نفت شیرین شده را نشان میدهد. گوینده هشدار میدهد که حمله ایران به این دو مرکز صنعت نفت عربستان میتواند «بر اقتصاد جهان و قیمت نفت اثر قابل توجهی بگذارد». جالب است که در بخشی از ویدیو، دقیقاً مخازنی نشان داده میشوند که بعدها هدف قرار گرفته‌اند. گوینده با اشاره به موقعیت جغرافیایی بقیق، عنوان میکند که اگر به تعداد کافی موشک به سمت این تأسیسات شلیک شود، سامانه‌های پدافندی عربستان قادر به دفاع از آن نخواهد بود!

🔴 راه‌حل را گوینده اینچنین بیان میکند: «تنها راه ایجاد بازدارندگی در برابر حمله به این تأسیسات، این است که به ایران هشدار داده شود که در صورت حمله به این دو مجتمع، ایران پاسخی شدید دریافت کرده و هدف حمله قرار میگیرد».

🔴 حال این پرسش مطرح میشود که:

 – چگونه عربستان صدها میلیارد دلار تجهیزات پیشرفتهی نظامی از آمریکا خریداری کرده است درحالیکه این تجهیزات نمیتوانند از پالایشگاه بقیق دفاع کنند؟!

– چگونه یک مرکز تحقیقاتی آمریکایی CSIS، از ناتوانی عربستان (و بگویید آمریکا) در دفاع از این پالایشگاهها خبر دارد اما ارتش آمریکا و عربستان خبر ندارد؟! 

– به‌فرض که آمریکاییها، به‌عمد به حاکمان عربستان از ضعف دفاعی این دو مجتمع سخن نگفته باشند، همین مرکز تحقیقاتی با انتشار این ویدیو، نمیتوانست عربستان را هوشیار کند؟!

– اگر این مرکز تحقیقاتی آمریکایی پیشبینی میکند که حمله به این دو مرکز میتواند بر اقتصاد جهان و قیمت نفت اثر قابل توجهی بگذارد، چرا پس از حمله، قیمت نفت حدود ۲۰ درصد افزایش یافت و بلافاصله کاهش یافت؟! و عملاً تأثیر مهمی بر قیمت نفت نداشت؟! 

– در منطقه خاورمیانه ده‌ها ماهواره مرتباً عکس و اسکن می‌گیرند؛ با اشاره به این عکس و اسکن‌ها میتوان محل شلیک را تعیین کرد. چرا آنها را منتشر نمیکنند؟! 

– حوثیها مسئولیت حمله را میپذیرند اما بلافاصله عربستان، آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه، ایران را مقصر میدانند؟! 

– علیرغم این تحولات از طرف عربستان، «ندای صلح» و «مذاکره» داده میشود و ایران هم که پیشتر این پیشنهاد را داده بود، حالا از آن استقبال میکند؟!

🔴 علیرغم توصیه CSIS ، همه میگویند که طرفدار جنگ نیستند؟! 

تا هنگامی که پاسخ دقیق این پرسشها روشن نشود، دست سیاست‌سازان جهانی را نمیتوان خواند. اما یک نکته کاملاً روشن است:

🔴 ذخایر نفت و گاز ۵ کشور عمدهی خاورمیانه، معادل ۱۳۳۶ میلیارد بشکه نفت است. درحال حاضر ۵۰ درصد نفت چین و هند از این منطقه تأمین میشود؛ ۲۰ درصد نفت جهان از تنگهی هرمز میگذرد. چین و هند دو غول اقتصادی بزرگی هستند که رشد اقتصادی آنها از اروپا و امریکا پیشی گرفته است.

🔴 صنایع انرژیبر، ذوب فلزات و پتروشیمی جهان در این منطقه تولید میشود. فقط عربستان ۱۳۵ میلیون تن مواد پتروشیمی تولید میکند. مس، آهن و آلومینیم از تولیدات مهم این کشورها هستند که صادر میشوند. کشورها غربی در سالهای گذشته واحدهای تولیدی خود را در این زمینه‌ها تعطیل کرده‌اند و وابسته به منطقه خاورمیانه هستند. انرژی ارزان، محیط‌زیست رها شده و… .

🔴 کشور فقیری مانند یمن چندین سال است که با اسلحههای آمریکایی و اروپایی و نیز پول و حماقت عربستان تخریب میشود. پهپاد – حتی بعضی از موشکها- به تکنولوژی عمومی تبدیل شدهاند که یمنیها هم، اگر این تکنولوژی را داشته باشند، که به‌ظاهر دارند، می‌توانند آنها را تولید کنند. عربستان با یمن جنگ کلاسیک میکند و یمنی‌ها جنگ نامتقارن. عربستان در خانه شیشه‌ای با هزاران هدف گرانقیمت پز میدهد و یمنی‌ها در بیابان‌های کشورشان چیزی ندارند که از دست بدهند.

🔴 عربستان این بازی را خود با یمن شروع کرد و باید خود پیشقدم پایان آن باشد، اگر غیر از این باشد، شش کشور ثروتمند خاورمیانه (ایران، عربستان، امارات، قطر، عراق و کویت) که۵۴ درصد نفت و گاز جهان را دارند و درعینحال، همگی در خانهی شیشهای زندگی میکنند، بسیار آسیبپذیرند. جنگ همه را نابود میکند؛ اگر شروع شود در منطقه برندهای نخواهد داشت و تقریباً چند ده تریلیون دلار سرمایه، تجهیزات، مخازن نفت، ساختمان، بیمارستان و… تخریب خواهد شد. ممکن است صدور نفت منطقه برای چندین سال متوقف شود؛ به هشدار اخیر ولیعهد جوان عربستان باید توجه کرد. او هم پس از ناکامی در یمن این مسئله را فهمیده است.

🔴 اگر اراده جنگ شکل گیرد، این ۶ کشور ثروتمند، مفلوک خواهند شد. رشد و توسعهی چی

ن و هند کند و شاید متوقف و آمریکا و روسیه، از آن سود فراوان خواهند برد و اروپا تحت فشار نسبی قرار خواهد گرفت، اما توان تحمل خواهد داشت.

🔴 هیچکس برای ما در منطقه، از خودمان دلسوزتر نیست. عربستان و ایران، باید در بعضی از استراتژیهای خود تجدید نظر کنند و به سوی تفاهم، برادری، حسن همجواری قدم بردارند. نه نابودی اسرائیل، در این مقطع زمانی مقدور است و نه ساخت تمدن اسلامی به این زودی شدنی است و نه آمریکا به این زودی افول خواهد کرد و نه یمنی‌ها تسلیم خواهند شد و نه عراق کمرش از ۸ سال جنگ با ایران و دو حملهی خانمانسوز آمریکا راست شده است. پس به هوش باشیم.

امکان نظر دادن وجود ندارد